Przechowywanie środków czyszczących w domu

Środki czystości i akcesoria do sprzątania są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Kupujemy i używamy środków czyszczących, aby stworzyć czyste, pachnące i higieniczne środowisko dla siebie i swoich domowników.

Wiele osób zapomina jednak o tym, jak ważne jest właściwe przechowywanie, nie tylko po to, by utrzymać porządek, ale także po to, by chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami i zwiększyć skuteczność środków czystości.

Przechowywanie środków czystości
Przechowywanie środków czystości

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chemikalia do czyszczenia zawierają różne substancje, które mogą wyrządzić wiele szkód, jeśli są niewłaściwie stosowane. Na przykład detergent do mycia naczyń zapakowany w hermetycznym pojemniku nie stwarza większego zagrożenia. Z kolei wybielacz do firanek, który tak łatwo odkręcić, jest bardzo niebezpieczny ze względu na szkodliwe opary.

Znajdź bezpieczne miejsce

Środki czyszczące należy trzymać w ukryciu. Nie tylko dlatego, że opakowania nie dodają atrakcyjności wystrojowi domu, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Z tego powodu, jeśli masz dzieci, dobrze jest zapewnić dodatkowe zabezpieczenie miejsc, w których przechowywane są chemikalia. Właściciele zwierząt powinni również zwracać szczególną uwagę na bezpieczne przechowywanie środków czystości w domu.

Idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie chemikaliów w zamkniętym, wentylowanym pomieszczeniu. Jeśli jednak w Twoim domu nie ma takich warunków, dobrym rozwiązaniem jest szafka zamykana na klucz lub kłódkę.

Szafka w korytarzu lub łazience wydaje się idealnym miejscem na środki czystości. Należy jednak pamiętać, że substancje chemiczne wydzielają także różne rodzaje oparów. Dlatego należy regularnie (co najmniej raz w tygodniu) wietrzyć pomieszczenie, w którym są przechowywane. Dodatkowo można kupić plastikowy pojemnik, najlepiej z pokrywką. Dzięki temu detergenty nie będą spadać, rozlewać się i ranić dzieci lub zwierząt.

Jak chować środki czystsości w domu
Jak chować środki czystsości w domu

Zwracaj uwagę na daty ważności

Przechowywanie przeterminowanych środków czyszczących może być bardzo niebezpieczne. Gdy produkt jest przeterminowany, niektóre substancje mogą wchodzić ze sobą w reakcje i przekształcać się w niebezpieczne koktajle chemiczne. Z tego powodu warto od czasu do czasu sprawdzać stan środków czyszczących i pozbywać się tych, których termin ważności minął.

Opakowania

Należy unikać wykorzystywania opakowań po chemicznych środkach czyszczących do innych celów. Substancje szkodliwe osadzają się głębiej niż się wydaje. Dlatego nie wystarczy opłukać butelki wodą, aby móc jej ponownie użyć.

Złym pomysłem jest również przelewanie lub wlewanie substancji chemicznych do opakowań, które wcześniej były używane do przechowywania żywności. Dzieci zachęcone kolorowymi opakowaniami mogą ulec poważnemu zatruciu, podobnie jak dorośli, którzy pomieszają opakowania. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nie zorientować się, że zamiast soku pijemy żrące substancje

W czym chować środki czystości
W czym chować środki czystości

Praktyczne przechowywanie

Nieporządek jest również wrogiem sprzątania! Regularne szukanie zapasowych gąbek, płynów do mycia szyb lub świeżych ściereczek to strata czasu i energii. Jeśli za każdym razem przed sprzątaniem będziesz musiał szukać wszystkiego przez wiele godzin, szybko stracisz i tak już niską chęć do sprzątania domu. Dlatego wszystkie środki czystości i drobne akcesoria należy przechowywać w jednym miejscu.

Można brać przykład z profesjonalistów: Na dużych powierzchniach firmy sprzątające używają specjalnych wózków do sprzątania. Po pierwsze, aby nie zostawiać gdzieś butelki z chemikaliami, ale także po to, aby skutecznie sprzątać. Mało które gospodarstwo domowe potrzebuje takiego wózka do sprzątania, ale można stworzyć coś podobnego w swoim domu, aby osiągnąć ten sam cel. Najczęściej używane środki czystości, ściereczki i gąbki przechowuj w misce, pojemniku lub koszyku, który możesz mieć przy sobie podczas sprzątania.

Schludny i uporządkowany kącik na przybory i sprzęt do sprzątania przyda się także podczas sporządzania kolejnej listy zakupów. Na pierwszy rzut oka widać, jakie produkty są potrzebne na następną wizytę w sklepie.

Środki czystsości w domu
Środki czystsości w domu

Uporządkowana szafka na środki czystości

Ważne jest także utrzymywanie porządku w szafce na środki czystości, co nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić czas, ale także pomoże Ci kontrolować, jakie środki czystości masz jeszcze w zapasie. Przede wszystkim należy wyrzucić wszystkie środki czystości, których termin ważności minął lub których opakowanie jest uszkodzone. Utylizując je, należy postępować zgodnie z instrukcjami, aby nie szkodzić środowisku ani nie wyrządzić sobie krzywdy substancjami chemicznymi. Następnie można posegregować środki czystości na różne sposoby, w zależności od tego, które z nich są dla nas bardziej praktyczne. Z jednej strony można sortować według typu produktu. Oznacza to sortowanie produktów według kategorii, takich jak gąbki, ściereczki, uniwersalne środki czyszczące, środki do higieny, środki do czyszczenia tapicerki itp. Można też przygotować pudełka do konkretnych celów. Wszystkie środki czyszczące i gąbki potrzebne do sprzątania kuchni gromadzisz w jednym pudełku, a środki czyszczące do łazienki w innym. Można je również stosować do innych celów, np. do czyszczenia mebli tapicerowanych i dywanów lub do mycia okien. Dzięki temu w dniu sprzątania masz wszystko, czego potrzebujesz, pod ręką.

Do sortowania środków czystości zaleca się stosowanie przezroczystych pudełek. W ten sposób można podzielić szafkę na różne przegródki, od razu zobaczyć, jakie środki czystości znajdują się w szafce i przetransportować je zebrane w odpowiednim pudełku do odpowiedniego pomieszczenia, w którym będą sprzątane. Można również oznaczyć pola kategorią wyższego poziomu dla ich zawartości.

Czy Twoje środki czyszczące wydzielają chemiczny zapach nawet po zamknięciu? Pomocne mogą być wtedy pudełka do przechowywania, które można zamknąć hermetycznie za pomocą pokrywki. Przedłuży to również skuteczność środków czyszczących.

Chowanie środków czystości
Chowanie środków czystości

Efektywność

Właściwe przechowywanie środków czyszczących to nie tylko kwestia bezpieczeństwa w gospodarstwie domowym. Jest to również gwarancja, że będą one działać skutecznie od pierwszego do ostatniego użycia. Środki czyszczące nie są tanie i są zaprojektowane tak, aby służyły jak najdłużej. Dlatego należy je zawsze przechowywać zgodnie z następującymi kryteriami:

  • Odpowiednia temperatura (od 10 do 20 stopni Celsjusza).
  • Przechowywanie w nieuszkodzonym, oryginalnym opakowaniu
  • Chronione przed warunkami zewnętrznymi, takimi jak światło słoneczne, wilgoć lub wysoka temperatura

Najlepszą zasadą skutecznego stosowania chemicznych środków czyszczących, oprócz właściwego przechowywania, jest oczywiście przestrzeganie instrukcji podanych na etykietach opakowań. Zapewni to bezpieczeństwo i zmniejszy prawdopodobieństwo przedwczesnego wygaśnięcia produktu.